Putin kritizuje expanzi NATO jako nespravedlivou a slibuje, že Rusko zasáhne
Ruský prezident Vladimir Putin tvrdě odsoudil rozšiřování Severoatlantické aliance (NATO) na východ, což považuje za nespravedlivé vůči ruským bezpečnostním zájmům.
Na konferenci po summitu BRICS v Kazani uvedl, že Rusko již dlouhodobě apelovalo na západní státy, aby takový postup nepodnikaly, ale jejich žádosti byly podle něj ignorovány. Podle Putina je rozšiřování NATO ohrožením bezpečnosti Ruska a Moskva hodlá tuto situaci změnit, aby dosáhla rovnováhy na globální úrovni.
Putin obvinil Západ z porušování principů mezinárodního práva a bezpečnostních dohod a označil jejich postup za klamavý. Kritizoval například aktivity NATO na Ukrajině, která se za podpory Západu již třetím rokem brání ruské agresi, a také západní finanční a vojenskou pomoc při změnách režimů v dalších zemích.
Vladimir Putin prohlásil, že Západ destabilizuje regiony východní Evropy a postrádá respekt k dohodám o bezpečnostní rovnováze.
Ruská reakce na rozšiřování NATO a možné důsledky
Putinova kritika směřuje zejména k výraznému rozšíření NATO po roce 2000, kdy do něj vstoupily země střední a východní Evropy, včetně Česka. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se k NATO přidaly Finsko a Švédsko, což Putin vnímá jako další hrozbu.
NATO se nyní soustředí na další kroky, včetně potenciálního členství Ukrajiny, přičemž generální tajemník Mark Rutte nedávno potvrdil, že Ukrajina členem NATO bude – otázkou zůstává pouze načasování.
Putin se vyjádřil i k rostoucímu napětí s USA, kdy zmínil vyjádření bývalého prezidenta Donalda Trumpa o možnosti vojenského zásahu přímo v Moskvě v případě ruské agrese. Putin uvedl, že hrozby Západu vůči Rusku jsou neúčinné a označil je za komické a kontraproduktivní.
NATO a Rusko: Rostoucí geopolitické napětí
NATO nadále rozšiřuje svůj vliv, což prohlubuje konfrontaci mezi Západem a Ruskem. Putinova rétorika naznačuje, že Moskva bude pokračovat v úsilí prosadit vlastní bezpečnostní požadavky, což může zahrnovat jak diplomatická opatření, tak vojenské strategie. Postoj Ruska vůči Ukrajině a NATO tak zůstává zásadní překážkou pro stabilizaci vztahů mezi Ruskem a západními státy.
Poslední vývoj kolem NATO odráží dynamické změny ve světové politice, přičemž Rusko vnímá podporu západních států Ukrajině jako přímé ohrožení své bezpečnosti. Další rozšiřování NATO tak může vyvolat novou vlnu napětí, která by mohla eskalovat až k přímému konfliktu. Tyto rozdílné postoje představují výzvu pro udržení bezpečnosti v Evropě a posilují nutnost diplomatických jednání.
Rusko tiše předpokládalo a opakovaně to neúmyslně potvrzuje, že Západ se mu nebude plést do jeho záležitostí ve „vlastním teritoriu“ (Ukrajině), čímž ukázalo ještě větší míru nepředvídavosti než Západ vůči Rusku. To, že jen fňuká a zároveň se snaží potvrdit své velmocenské postavení, je už jen ruským koloritem.