Americká komise vyzývá Bidena, aby Polsku povolil sestřelování raket nad Ukrajinou

Polsko plánuje rozšířit svou protiraketovou obranu, aby chránilo vzdušný prostor před ruskými raketami nad Ukrajinou. USA zvažují podporu tohoto kroku, který může ovlivnit vztahy s Ruskem i NATO.

Členové americké Komise pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zaslali dopis administrativě Joea Bidena s návrhem na podporu Polska, pokud by požádalo o rozšíření své protiraketové obrany. Tento krok by umožnil Polsku neutralizovat ruské rakety nad územím Ukrajiny v případech, kdy by mohly ohrozit jeho bezpečnost.

Dopis, jehož podrobnosti zveřejnil americký portál The Hill, zdůrazňuje nutnost poskytnout Polsku prostředky k zajištění ochrany vzdušného prostoru NATO a jednoho z jeho klíčových spojenců.

Zajištění ochrany NATO a polského vzdušného prostoru

V textu dopisu kongresmani Joe Wilson a Steve Cohen apelují na prezidenta Bidena, aby Polsko získalo právo zachytávat a zneškodňovat rakety nad Ukrajinou, které by mohly narušit polskou vzdušnou hranici.

Tato myšlenka navazuje na nedávná prohlášení polského ministra zahraničí Radosława Sikorského, který v rozhovoru s Financial Times zmínil povinnost Polska a dalších zemí sousedících s Ukrajinou sestřelit hrozící rakety dříve, než proniknou do jejich vzdušného prostoru.

Tento návrh byl dříve odmítnut tehdejším generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem kvůli obavám z eskalace konfliktu.

MIM-104 Patriot
Foto: Lance Cpl. Alyssa Chuluda / Wikimedia Commons (Public domain)

Shrnutí klíčových bodů jednání o rozšíření polské protiraketové obrany

Polsko již disponuje několika důležitými systémy protiraketové obrany, včetně dvou systémů Patriot a krátkodosahových systémů Mała Narew, které byly pořízeny v rámci programu Wisła. Tento arzenál poskytuje Polsku značnou schopnost zneškodňovat rakety nad Ukrajinou.

Podle odborníka na letectví Łukasze Pacholského však tento plán přináší i určité bezpečnostní a politické výzvy. Především hrozí, že Rusko by jakýkoli zásah polské obrany nad Ukrajinou považovalo za přímé zapojení NATO do konfliktu.

Pacholski také upozorňuje, že Rusko by mohlo využít nasazení systémů Patriot a Mała Narew k získání citlivých zpravodajských informací o jejich konfiguraci a schopnostech.

Další otázkou je riziko pro Ukrajinu, kde by trosky zasažených raket mohly dopadnout na hustě obydlená místa, což by mohlo způsobit vážná zranění mezi civilním obyvatelstvem a ohrozit kritickou infrastrukturu.

Na příkladu předchozích incidentů lze vidět, že v některých případech je bezpečnější nechat objekty přeletět, než riskovat jejich sestřelení a možné škody na zemi.

Polsko se nachází na prahu zásadního rozhodnutí

Rozhodnutí o aktivním využití systémů protivzdušné obrany je zásadně politické. Navzdory technickým schopnostem Polsko zvažuje, zda je takové opatření skutečně nezbytné a výhodné.

Díky předchozím dohodám přichází moderní vojenská technika do polských ozbrojených sil a vojáci jsou intenzivně školeni, čímž dosahují počáteční operační připravenosti.

Pokud by došlo k reálné hrozbě, byla by polská armáda schopna reagovat. Rozšíření obrany by však mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro vztahy s Ruskem i pro bezpečnost celé oblasti NATO.

Petr Marek

Petr Marek

Petr je zkušený novinář se specializací na aktuální dění a politiku. Jeho články jsou známé srozumitelným podáním a důrazem na detail. Když zrovna nepíše, rád se věnuje cyklistice a objevování nových míst.

Články: 10

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *