Plán Andreje Babiše na zestátnění ČEZ: Akcie prudce vzrostly, ale co čeká investory?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že pokud získá příležitost vrátit se k moci, bude usilovat o úplné zestátnění energetické společnosti ČEZ.

Podle Babiše by státní kontrola nad ČEZ umožnila řídit ceny elektřiny směrem dolů a urychlila by klíčové investice do nových jaderných reaktorů. Inspiraci čerpá z příkladu francouzské vlády, která zcela převzala kontrolu nad společností Électricité de France. Babiš tvrdí, že menšinoví akcionáři ČEZ se zaměřují pouze na své zisky a nedbají na zájmy občanů.

Po zveřejnění Babišových plánů akcie ČEZ prudce vzrostly a dosáhly až na hodnotu 920,5 korun za kus. Tato reakce reflektuje zvýšený zájem investorů, kteří spekulují o možném odkupu akcií menšinových vlastníků státem.

ČEZ je aktuálně z téměř 70 procent vlastněn státem prostřednictvím Ministerstva financí, které se k Babišovým slovům zatím blíže nevyjádřilo. Přesto některé osobnosti, například akcionář Michal Šnobr, upozornily na možné právní a ekonomické komplikace spojené s případným zestátněním.

Akcie ČEZ
Foto: Patria

Otázky kolem práv a povinností akcionářů a reakce odborníků

V současné době ČEZ jako akciová společnost musí jednat v zájmu všech svých akcionářů, což se odráží i ve strategii společnosti, zaměřené zejména na ziskovost. Michal Šnobr, známý akcionář ČEZ, na sociální síti X upozornil, že jakýkoliv zásah do současné struktury akcionářů by mohl být v rozporu se zákonem.

Podle jeho názoru by totiž ČEZ musel i nadále jednat v souladu se zájmy všech svých akcionářů a péčí řádného hospodáře. Ministerstvo financí, držitel většinového podílu, se k situaci nevyjádřilo s tím, že nekomentuje výroky opozičních politiků.

Možné ekonomické dopady a politické záměry Babišovy strategie

Babišův plán na zestátnění ČEZ by mohl mít široké ekonomické důsledky, přičemž jedním z hlavních argumentů je údajné snížení ceny elektřiny a zjednodušení investic do jaderné energetiky.

Tento záměr by však vyžadoval nemalé finanční prostředky, aby stát mohl vykoupit menšinové akcionáře. Proti těmto krokům stojí názor, že ČEZ by měl i nadále postupovat v rámci trhu a hledat vyvážený přístup mezi veřejnými a soukromými zájmy.

Případné zestátnění ČEZ by představovalo radikální změnu na českém energetickém trhu. Pokud by stát plně kontroloval tuto společnost, mohla by vláda mít větší vliv na stanovení cen a podpořit investice do rozvoje jaderné energetiky.

Na druhou stranu se jedná o komplexní a nákladný proces, který by pravděpodobně vyvolal kontroverze mezi akcionáři i v širší veřejnosti. Plán Andreje Babiše na zestátnění ČEZ tedy vzbuzuje jak ekonomické, tak politické otázky, a jeho realizace bude záviset na volebním výsledku a případném přijetí státem prosazovaných změn.

Petr Marek

Petr Marek

Petr je zkušený novinář se specializací na aktuální dění a politiku. Jeho články jsou známé srozumitelným podáním a důrazem na detail. Když zrovna nepíše, rád se věnuje cyklistice a objevování nových míst.

Články: 10

2 Komentáře

  1. No, celkově se celá evropská energetická síť musí přetvořit. S ohledem na očekávaný nárůst spotřeby, kdy se vše má co nejvíce elektrifikovat, se ceny na burze pravděpodobně zvýší. Cena elektřiny bude muset být regulována, podobně jako OPEC reguluje ceny ropy. U elektřiny sice nelze regulovat množství, ale cenu určitě. Stejně jako se stabilizují měny, bude třeba v budoucnu stabilizovat cenu elektřiny, aby byla předvídatelná a bez výrazných výkyvů.

  2. O možnosti vykoupení investorů se již několikrát diskutovalo, ale vždy to narazilo na to, že by to stálo stát několik stovek miliard korun. Jedině pokud by se Babišovi podařilo znárodnit ČEZ bez jakékoli kompenzace, podobně jako to probíhalo v letech 1948–1951.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *